Saaretuurid

Prangli saarest

Ajalugu

Prangli saar ilmus merest umbkaudu 3500 aastat tagasi. Esmakordselt mainiti Prangli saart 1387. aastal. Sellest ajast peale on Pranlit nimetatud mitmete erinevate nimedega: Rango, Wrangelsholm, Wrano, Wrango, Rangelisare ja Pranglesaar.

Asukoht

Prangli saar asub Põhja-Eestis, Tallinna läheduses Soome lahes. Tegemist on Eesti põhjapoolseima saarega, kus elatakse aastaringselt. Saar asub Harjumaal Viimsi vallas. Pindalalt on saar 6,62 ruutkilomeetri suurune.
Prangli saarel on kolm küla: Lääneotsa, Idaotsa ja Kelnase.

Legend

Legend räägib, et Prangli oli kunagi mereröövlite saar. Nad olevat elanud kuusikus, kuid et nendest lahti saada, põletati mets maha. Põlenud kuusemetsa asemele kasvas männik. Mereröövlitel oli aga varandus, mis arvati olevat maetud Kullamäe alla, mis on ühtlasi saare kõige kõrgem paik. Varandust ei ole endiselt leitud.

Elanikud

Saarel elavaid inimesi on kokku umbes 100. Sadade aastate jooksul on Prangli saarel säilinud kaluriküla-kultuur. Saarel on püsiv asustus olnud rohkem kui 600 aastat ning Põhja-Eestis on see ainulaadne nähtus.

Loodus

Saarel on kaunis ja mitmekesine loodus. Enamjaolt on saar kaetud männiku ja kiviste aladega. Prangli kirde poolel ja ida poolel on pinnas liivane, samal ajal kui saare lääne poolsel küljel on pigem kivine ning taimestik on soolalembene. Saarel leidub ka mitmeid suuri rändrahne.

 

Kui sattuda saarele suurte külmakraadidega talvel võib näha huvitavat fenomeni, mille puhul jäätunud merevee kohal on taevas heledam, aga samas ilma jääta mere kohal on tumedam. Prangli saarel esineb veel üks omapärane nähtus – sooja merevee auramisel tekib udu, mida nimetatakse tohuks. Prangli elanikud oskavad vahet teha tavalisel udul ja tohul.

 

Lindudest on Pranglil umbes 40 liiki erinevaid veelinde. Mõnikord kevadel satuvad saarele ka hülged.

Prangli saar

Saaretuurid

Päevareisid Prangli saarele

Päevareisid saarele annavad võimaluse koos giidiga saarega tutvuda. Giidiekskursioonid algavad kas Leppneeme sadamast või Tallinna kesklinnast. Reis kestab kokku 9 tundi, milles sisaldub laevareis edasi-tagasi, 2 ja pool tundi ekskursiooni saarel ning lõuna.

 

Giid räägib Prangli saare ajaloost, traditsioonidest ja legendidest. Näidatakse Prangli vaatamisväärsusi ja loodust. Saarel reisitakse ringi veoautoga.

Ka toitlustust pakutakse kas restoranis või turismitalus. Lõunasöögiks pakutakse traditsioonilist saare einet.

Ekskursioonid veoautodega

Saarel viiakse läbi autoekskursioone veoautodega. Autod mahutavad nii suuremaid kui väiksemaid gruppe. Ekskursioonil on kaasas ka giid, kes räägib kohalikust eluolust. Ekskursiooni käigus külastatakse suuremaid ja olulisemaid Prangli saare vaatamisväärsusi.

prangli kotkakivi